Bara vara idag

Annonser

Idag hade jag inget speciellt att göra så det kändes bra. Visst finns det alltid en del att pyssla med när man har en trädgård och jag borde plantera om mitt andra olivträd. JR har målat krukan grön efter mitt önskemål så och vi har jord hemma så jag har egentligen inga svepskäl att inte skrida till verket.

Det får bli vilken dag som helst inom en nära framtid. Idag hade jag emellertid bokat tid hos min manikyrist det vill säga jag måste fila ner mina naglar. Jag passade på att göra det då JR var till veterinären med Turbo som skulle få sina klor klippta. Det var alltså damernas dag idag. Vår veterinär kan ett ord på svenska och det är ”duktig” och det betyder att vi är en del svenskar som kommer och vill ha hjälp med våra husdjur hos henne. Men de är helt suveräna och det är så skönt att inte behöva åka så långt för att få hjälp med hundarna.

Turbo är mycket nöjd med att ha kortare klor och eftersom hon har en som är i en konstig vinkel , är det nog skönt att få den klippt så att den inte gör det jobbigt att gå på. Tyvärr har förre ägaren låtit henne gå på berg i löplina när hon var ung och hennes trampdynor och denna klo har tagit stryk. Men vi håller koll och ser till att den inte blir för lång.

Men Lino var inte alls glad att JR körde iväg med Turbo. Nu är det inte så svårt få honom lugn och sedan följer han mig som en skugga tills de kommer hem igen. Jag kan inte ens föreställa mig om vad den lille killen fått uppleva när han var valp. Men det gör ont i mig varje gång han blir så ledsen när någon åker. Det har blivit bättre men när både JR och Turbo åker är det så jobbigt för honom.

Vår lilla kottepalm börjar få nya skott den också. Men vi behöver rensa bort alla grässtrån runt den. Den stora kottepalmen har inte alls dessa grässtrån omkring sig och den har börjat slå ut nu.

Om vi hade mer plats och var yngre så hade jag gärna tagit emot fler hundar. Jag skänker pengar men är det tillräckligt undrar jag ibland. Vi har ju haft många omplaceringshundar genom åren och vi har sett hur de blommat ut sedan de varit hos oss ett tag. Det är den belöning vi verkligen uppskattar att få.

Dagens visdomsord;”En trädgård måste vårdas och kläs på samma sätt som kroppen.” George Herbert