Precis som jag förutspådde

Annonser

Snömoln som fastnade på bergstopparna, men förmörkade himlen för oss. Ingen sol som tittade fram idag. Därför var det inte speciellt skönt att sitta ute någon längre stund. Jag körde en maskin med lakan idag och visste att om jag inte lyckas hänga upp dem i dressingroom så hjälper JR mig. Men jag strök på flectorsalva och arbetade i ultrarapid vilket gjorde att jag klarade av allt själv.

Jag kanske inte har berättat att JR fick besked om att ett paket som han beställt skulle levereras i tisdags. Vi väcktes abrupt av att det ringde i mobilen på morgonen och någon pratade. Det enda jag hörde var JR som yrvaket sade ja och ännu en gång ja, på franska då förstås. När vi sedan gick ut efter att ha stänkt vatten i ögonen så hittade JR en papperslapp på uppfarten. Där kunde vi läsa att JR:s paket inte hade kunnat levereras då vi inte var hemma. Va??? vi låg och stensov och ingen ringde på klockan som sitter mitt på grinden, inte heller tutade någon som en del brukar göra. Grrrr… JR var inte så glad, men han fick ett mail om att paketet skulle levereras den 28/12 vilket är idag.

Jag sade att jag kunde lägga tusen euro på att bilen skulle komma precis då JR var till Super-U för våra inköp. Idag hade han fått ett sms där han kunde följa leveransbilen under dennes färd med leveranser. Mycket riktigt så kom paketet en halvtimme efter att JR kört sin väg. Eftersom jag inte ska bära tungt nu så fick den stanna innanför grinden tills han kom hem.

Ihopsatt och även provad är MT här. Översatt är det en Mobile testvelo en liten cykel med andra ord. Vi har pratat om att köpa en under lång tid och det är för att JR under hela sin uppväxt har haft problem med trånga blodkärl i benen och ja, ni vet ju att jag har ett ihoplappat vänsterben. Löpträna är inte på kartan och cykla med all trafik som är här känns inte optimalt. Simma kan jag bara göra på sommaren så denna lilla sak ska göra oss smidigare och hjälpa till att få igång blodet i benen.

Tre dagar kvar av detta år och var beredda på att en summering av det kommer innan det är ett nytt år. Må så gott!!!

En lite kyligare dag

Annonser

Trodde att det skulle bli varmare idag men där gick jag bet för det har varit kyligt och inte alls så mysigt att sitta ute längre stunder.

Solen har gjort tappra försök men lyckades inte så bra. Molnen har tjockat ihop sig så det var en kamp som solen gick bet på. Jag fick ett paket idag och det var min nya flanellpyjamas som kom. Jag har blivit helt förälskad i dessa plagg. Så varma och sköna att ha på sig. Eftersom jag inte klarar av att ha snickarbyxorna på mig då det trycker för mycket på axeln så går jag runt med mina grönrutiga flanellbyxor hela dagarna. Lagom dekadent tycker jag. Jag har beställt en ny till JR också som anammat vår nya stil här på udden. I morgon när han ska göra inköpen inför nyår har han andra kläder på sig så vi har inte helt blivit bohemer. Men jag gillar den stilen.

Lite mer liv och rörelse ute idag men inte riktigt som vanligt. Vi hade en extra soptömning idag och det var inte vår vanliga sopbil som kom utan en stor bil som säkerligen kör runt i alla byarna utanför Beziers. Det tackar vi för då vår gröna tunna var rätt packad. Perfekt att få meddelande genom byns app som vi har i mobilerna.

Det börjar bli precis så grönt och lummigt här på baksidan som jag föreställt mig att det ska vara. Lino syns knappt bakom vegetationen. Detta kommer att bli mycket bra.

December är snart över och nu har vi ungefär två månader kvar med lite svalt väder och då pratar jag om temperaturer mellan +12-17 grader i skuggan. Är solen framme så är det ju varmare och det hoppas vi att det blir under flera dagar.

En liten uppdatering angående mina blessyrer. Axeln gör sig påmind men flectorsalva och doliprane gör susen. En del blåmärken har ploppat upp på knän och armar. Såret i handen är snart ett minne blott. Så gott folk det går framåt och bara svullnaderna går ned så är jag glad.

Ny dag och nyåret närmar sig för varje dag. Nu hoppas vi på ett paket i morgon också.