Vem snodde våren?

Annonser

Det var ju så bra förutom på nätterna då det har varit lite väl kallt ute. Frost i gräset på morgnarna, fy för den alltså. Nu var det inte alls så i morse men det blåste och blev värra framåt dagen. Satt ute och trampade efter att JR kört och handlat, men sen gav jag upp. Blåsten var inte skön och eftersom jag är lite småförkyld valde jag att stanna inomhus.

Lino hade inte det minsta emot att vara inne. Jag hade dörren lite öppen och Turbo låg ute ett bra tag för sig själv. Hon har ju en päls som skyddar mot det mesta. En päls som har börjat fälla sin vinterpäls och jag hoppas att värmen kommer så att hon inte fryser. JR borstade henne igår och vi får nog fortsätta med det i några veckor.

Jag försöker hela tiden sortera mellan nyheterna och inte läsa allt som journalister antar och tycker. Tur är att jag gått de kurser i Uppsala som ger mig verktyg att göra det. Min tanke är att invänta information tills polisen och myndigheterna kommer med information. Att sedan sätta en stämpel på vad detta illdåd som skett anser jag vara irrelevant och har mindre betydelse. Allt kommer att klarna med tiden och jag hoppas att det kan komma något positivt av detta som stoppar våldet.

Hundarna och jag kikade på MacScotts två valpar som hade fått ner mattan från släpet och hade väldigt roligt med den. Valpar är verkligen roliga att titta på. Men våra hundar tröttnade efter en stund och så var det ju blåsten också. Den var inte snäll på baksidan idag. Mörka moln hängde över bergen men de blev fast där och vi slapp regn i alla fall.

Vi gick in och strax kom JR hem och jag plockade in alla varor. Sedan fick hundarna sin middag som idag bestod av fläskpannkaka utan fläsk men med skinka och bacon. De älskar det och brukar få resterna efter att vi ätit det dagen innan. Okej, jag vet att det kanske inte är hundmat men tänk de stackars hundar som endast får torrfoder till middag varje dag. Skulle du vilja äta samma mat varje dag? Nej, tänkte väl det. Detta med att berika maten för hundarna är något vi alltid gör. Så i morgon får de en del av den soppa som vi åt till middag idag , uppblandad med torrfoder.

Så blev det lugnt igen

Annonser

Jag njuter av dessa dagar då det varken är maskiner eller dagisbarn som väsnas stör fågelkvittret i trädgården. Inte för att jag suttit ute alltför länge idag då jag hade bestämt mig för att ha en liten spa dag för mig. Den blev inte så lång men jag tyckte att det var skönt.

Försökte leta efter vårtecken idag men får nog göra en paus ett tag för dessa kyliga nätter har satt en broms på allt. Men jag håller ögonen öppna så när jag ser ett tecken ska jag dokumentera det. Med det sagt har jag inte hunnit att fota något idag och det får bli lite hittepå bilder.

Om ni inte läst denna bok så rekommenderar jag starkt att ni ska göra det. Den är helt underbar och så annorlunda mot allt vad jag tidigare läst. Jag köpte boken för flera år sedan och nu har jag läst den igen. JR läste också den och trots att det inte hans genre så älskade han den.