Kolla in detta fantastiska MSN-videoklipp – Hund räddade livet på treåring.
Dagsarkiv: mars 4, 2013
Underbart idag
Titta på Honey Boo Boo at The Grove på YouTube
På tapeten igen
Det finns många djurvänner som vill så väl. Jag är en av dem som förfasar sig över alla berättelser om djur som far illa.
Under många år var jag inne på Internet och läste om olika organisationer som tog hand om hundar. Flera av dem var i Spanien,Rumänien,Portugal och på Irland.
Men så märkte jag att människor som varit på plats som frivilliga volontärer, kritiserade förhållanden som råder i dessa hundhem. Att vissa endast är ute efter att tjäna pengar. Det var inte för hundarnas skull de gjorde detta.
Det blev en stor besvikelse för mig att upptäcka. Så jag slutade läsa dessa sidor.
Svt har granskat denna verksamhet och intervjuat de som varit på plats och de som arbetar i organisationen. Köpare i Sverige har inte fått veta i vilken kondition hunden varit i. En del har blivit svårt sjuka och följden har blivit dyra veterinärkostnader. Många köper en hund från dessa organisationer av ren välvilja, trots att de aldrig haft hund tidigare. De har ingen aning om vad de ger sig in i.
Att ta sig an en omplaceringshund innebär ett stort åtagande. Det tar lång tid att skaffa ett förtroende och mycket stort tålamod. Inget som en förstagångsköpare ska ge sig in i. Jag talar av erfarenhet då vi äger två sådana hundar. Det tar åtminstone två år tills hunden fått ett riktigt förtroende för dig och du ser vad det är för en individ du köpt. Då är den hemmastadd.
Sedan ska man veta att då man aldrig vet exakt vilken bakgrund hunden har,så blir det aldrig likadant som en man haft som liten valp.
Våra hundar är födda i Sverige,men hamnade hos fel ägare som inte insåg att det var raser som skulle bli stora när de växte upp. Trots att de var sju respektive tio månader när de kom till oss hade de varit med om en hel del. Vi har idag två underbara hundar. Det har varit en del jobb, men det har varit värt det.
Att ha hund är ett sätt att leva.
