Tidig morgon

Annonser

JR hade ställt klockan och vi vaknade allihop. Jag steg inte upp men hundarna fick gå ut och göra sina toaletter. Vi slumrade lite tills JR kom hem igen och lade sig för att sova en stund. Men hundarna har ju sin egen agenda och de håller hårt på sina tider så jag fick gå upp och starta dagen efter någon timme. Därför är vi allihop lite trötta ikväll och det ska bli skönt att få sova tills vi vaknar i morgon.

JR gick och hämtade Mackan som nu har lysen som är som nya. Efter frukosten gav han sig iväg och handlade. Efteråt var han rätt sliten och vi har tagit det väldigt lugnt resten av dagen. När JR var iväg plockade jag bort lilla ac:n som vi har i sovrummet. Nu är de varma sommarnätterna ett minne blott och det är kyligare. Men fläkten får vara kvar ett tag till tror jag.

Lovade visa hur min nya massageapparat ser ut och visst är den söt? Men det viktigaste är att den verkligen gör nytta och min nacke är betydligt bättre nu. Det bästa är att den är sladdlös och jag kan sitta var som helst med den.

Just nu kör traktorerna fram och tillbaka på George Clemensau som gatan heter på vår baksida av huset. Vindruvor åt ena hållet och skräpet åt andra hållet. Det kan bli en del slirigt på vägarna efter druvsaften och man ser ofta dessa skyltar nu.

Dagens färd går till: Bayeux belägen i departementet Calvados i Normandie, Norra Frankrike.

Katedralen vars torn syns i bakgrunden, grundades på Vilhelm Erövrarens tid. Det tog endast mindre än 50 år att bygga den. Under flera århundranden inrymde den berömda Bayeuxgobelängen. Med andra ord är den idag flyttad till en byggnad som skyddar gobelängen och man kan se den 362 dagar om året.

En specialité från Bayeux är Saint-Eve, sedan mellankrigstiden gjord av mandelmaräng, vaniljkräm och nougatflingor. Namnet kommer från spetsmakarnas hus där Adam och Eva avbildas på korsvirkesväggarna.

Under andra världskriget var Bayeux en raststad för de allierade och gatorna ekade av ljudet av engelska med Missisippi- eller Manchester-accent. Det var där General DeGaulle höll sitt första tal till det franska folket efter segern,

Man dricker främst cider i detta departement.

Dagens visdomsord:”Lycklig den som får vara den han är.” Friedrich von Hagendorn

Det våtvarma försvann idag

Annonser

Fortfarande fuktigt i luften när vi klev ut i morse, trots att det hade regnat under natten. Men så är det ofta här nere. Inte som i Sverige där ett regnväder verkligen gör att luften blir klarare och ibland lite kylig. Men jag drar endast på mig kaftanen innan jag tvättar mig och då känner jag om det behövs lite varmare kläder.

Lite svalt tyckte jag att det var så det blev en stor t-shirt och yogabyxor som jag trivs väldigt bra att strosa omkring i. Så nu har den tiden på året kommit och kaftanen får bli tvättad och hänga i garderoben till nästa sommar. Vi tillbringade dagen ute och då syftar jag på mig och hundarna. JR har gjort ren diskmaskinen och två av våra fläktar idag och därför hållit till i köket. Fläkten i biblioteket och den lilla som stått på bardisken tar vi undan nu.

Jag fick ett paket idag och det var badrumsvågen som jag köpt. Naturligtvis provade vi den direkt och till min glädje hade jag gått ner ytterligare två kilo sedan mitt besök hos vår läkare. Det går verkligen åt rätt håll tycker jag. Sakta men säkert ska jag nå min målvikt. Tyvärr, hördes ett bomm vid femtiden och stora droppar började falla. Jag plockade snabbt in alla saker och ställde undan resten. Jag behövde inte tjata på hundarna att komma in eftersom de är gjorda av socker skyr det regn som pesten.

Satte mig vid datorn och vips hade jag köpt ett par långbyxor. Jag ramlade på ett par som hade extrapris och då jag inte äger fler byxor än mina snickarbyxor som vid detta laget är över sex år gamla. Så nu har jag två paket att vänta om någon vecka, jackan och byxorna. JR skrattar och säger att jag drabbats av amazonia och det kanske jag har för nu har det blivit rätt mycket på sista tiden. Men jag tänker att det är bra såhär.

Så till det nya resmålet: Gordes

Det är en bergsby i departementet Vacluse i provinsen Provence-Alpes-Cote d’Azur i sydöstra Frankrike. Redan under romartiden var detta en stad och under medeltiden lämnade invånarna slätten och bosatte sig runt den befästa staden som omger slottet. Under andra världskriget var Gordes ett motståndscentrum mot occupanterna. Den ligger så vackert med utsikt mot bergstoppen Luberon. Gatorna är vindlande och husen byggda i vit sten. Det är en av de sju vackraste städerna i Frankrike.

Dagens visdomsord:”Ju starkare och viktigare arbete, ju oumgängligare är vila och ro.” Carl von Linné