Allt ligger klart

Annonser

Nu är jag redo för att ha möte i morgon. Ok det har jag varit ett bra tag, men efter att ha sett en bra film om hur vilda västern innmutades är jag taggad.
Får väl lugna ned mig med lite bokläsning så att jag kan sova också.

Ska inte vara i Trelleborg förrens klockan 11.00 så det blir lite sovmorgon till halv åtta.
Mannen har tagit semester så hundarna får sällskap när jag är borta. Sedan ska vi baske mig ut och sätta upp lappar för att få våra veteraner.
Nästa vecka vill jag att det ringer som tusan med intresserade. Fast det kanske inte gör det i början. Så jag tänker inte tappa modet för det.

Jag är äntligen min egen och kan hjälpa andra att få sysselsättning.

I morgon sker det

Annonser

Har möte hos af i morgon på förmiddagen, så håll tummarna att det går bra och jag får starta eget bidraget. Är ju helt klar att starta upp företaget så fort de sagt ja till det. Förhoppningsvis kan jag köra igång på allvar efter denna helg. I första skedet gäller det att få ihop en kunskapsbank med veteraner som vill arbeta. Jag ska sätta upp några annonser i affärer i min kommun om det går bra i morgon. Sedan dela ut i brevlådor först här i byn och sedan köpa distribution i Trelleborg.

Jag tänker börja i mitt närområde för att sedan utvidga det hela till de andra två kommunerna. I augusti planerar jag att ha med annonser i lokaltidningarna. Då vill jag att allt rullar på ordentligt.

Hur var talet av Reinfeldt igår?

Annonser

Jag tycker att det var bra och en stor utmaning mot sossarna, då han verkligen tryckte på att moderaterna är det nya arbetarpartiet. De vill underlätta för ungdomar att komma in på arbetsmarknaden med bl a lärlingsplatser. Något jag och många med mig ansett vara nödvändigt länge. Förstår inte att socialdemokraterna avskaffade lärlingsjobben under sin regeringstid. Troligtvis var det för att lönerna är lägre för en lärling och det ansågs vara odemokratiskt. Facken har nog tryckt på där.

Om Reinfeldt får genom en uppgörelse med LO, kan det vara något historiskt och bra för oss alla. Jag ser det som ett allavrligt försök att ta itu med arbetslösheten. Sverige har inte råd att låta en stor del av ungdomarna gå på bidrag så att höja dem är ingen lösning. Vi får inte tappa den arbetskraft som vi behöver.

Socialdemokraterna verkar lite gramse på att moderaterna kom med detta utspel och vad ska de nu komma med. Någon skrev på twitter att Löfvèn åker landet runt och pratar med fakombudsmän, medan Reinfeld åker runt och pratar med vanliga medborgare. Ligger en hel del i detta tycker jag. Det gäller att ta reda på vad vi väljare vill ha och försöka genomföra det i politiken. Inte för att jag vill förringa fackförbunden, men de har ett intresse av att se till så de kommer att ha betydelse i framtiden. Så där gäller det för varje politiker att ta in information från alla håll.

Jag anser att Fredrik Reinfeldt talade väl och tog upp väsentliga frågor, med besked om att något också ska göras. Inte bara tomma ord.