Lördagsgodis

Annonser

Fick en film på valparna idag och nu har de öppnat sina ögon. Det måste vara spännande och förvirrande att se världen. Inte bara mamma och hennes värme utan att det finns annat än det. Den lille killen med grå/svart halsband är vår Jack 3 veckor gammal.

Vi brukar alltid ha en kelstund varje morgon när vi inte måste iväg någonstans. Lino älskar dessa stunder och det gör vi också. Det är faktiskt något vi alltid gjort med våra hundar och då vi arbetade var det helgerna som vi började så. Nu när vi är hemma varje dag gör vi det hela veckan.

Det är ju även Allhelgonadagen idag och vi har tänt ett ljus för alla våra änglahundar: Tufsa,Snuff,Adde,Candy,Ragnar,Annie,Berrie,Ronja,Nellie,Unkas,Kuma och Turbo som nyligen anslutit sig till flocken.

Våra föräldrar finns heller inte hos oss längre och kanske ser de oss från en annan dimension? Den tanken tröstar mig.

Det kändes lite tungt idag innan filmen på Jack kom och jag har tittat på den flera gånger. Vi har ju verkligen något fint att se fram emot. Känner mig lite otålig faktiskt men det är väl positivt. Tänker på lille killen massor om dagarna och det ska bli så roligt att ha dagarna fulla med att titta på hundarna.

Andra gången gillt

Annonser

Idag skulle jag få min covidspruta och vi ville få det avklarat, så vi körde iväg så fort vi vaknade. Men de hade ingen syster på plats och ville att jag skulle återkomma klockan fem. Jaha, det var bara att åka hem igen och äta frukost. JR skulle ändå köra och veckohandla så han hade fullt upp. Jag och Lino blev hemma. Det regnade lite smått och vi satt på trappen under taket och väntade efter att allt det vanliga var gjort. Lino är inte förtjust i regn och ser allmänt lidande ut varje gång vädret är vått. Jag lyssnade på boken och cyklade.

Rätt skönt att slippa uppförsbackar och motvind, för att inte tala om hur underbart det är att inte behöva oroa sig för trafiken och andra cyklister. Jag skulle aldrig klara av att gå till ett gym och cykla där om nu någon undrar varför jag gör det hemma. Att sitta inomhus i en lokal med en massa svettluktande människor är fruktansvärt jobbigt för mig, då jag är väldigt känslig för lukter. JR brukar säga att jag är överkänslig och det kanske jag är men det kan jag inte göra något åt. Det är bara sådan jag är.

Försök nummer två gick bättre och nu är jag besprutad för i år. Hoppas jag inte får känningar av vaccinet detta år. Förra året blev jag rejält förkyld men det kanske inte berodde på vaccinet, Jag läste idag att forskare håller på att undersöka om vissa vacciner kan förebygga chansen att få cancer och covid var ett av de som ingick i studien. Om det är så kan jag vara glad att ha tagit dessa sprutor.

Denna sista dag i oktober gick fort då vi hade saker att göra hela tiden och med grå himmel blev det mörkt så fort. Kanske inte fortare än igår men det känns faktiskt så. Idag firas det halloween här i byn men regeln är att om man inte dekorerar för detta vid grinden så får man vara ifred. Vi äter ju inte godis så det lönar sig ändå inte att klinga på vår grind för det enda jag kan erbjuda är hundarnas torrfoder och halstabletter. Inte något för barn tycker jag. Ja, vi kanske är tråkiga när det gäller barn men absolut inte när det gäller hundar.