Hur mår världen?

Annonser

Efter att ha sett nyheterna ikväll, kan man verkligen fråga sig hur det egentligen står till med världen.
Ekonomin är på nedgång och folk är rädda för krig. Det pågår krig hela tiden och har gjort i flera år. Men nu verkar det som att folk verkligen har förstått hur allvarligt det egentligen är.
Man dövar sitt samvete med att skicka in pengar till olika insamlingar, men krig tar inte slut för det.
Vi bör göra mer än det.

När man minst anar det

Annonser

Igår satt vi och slötittade på tv och var på väg att lägga oss för natten. Då ringde min mobil och en ny veteran ville ansluta sig. Jag har bokat in ett möte till idag och har precis förberett alla papper. Det var ju det sista jag väntade mig vid den tiden på dygnet. Men det gäller att vara flexibel och jag stänger aldrig min telefon. Det finns vissa tillfällen som jag inte svarar och ni kan ju tänka er själva vilka dessa är. Vore direkt ohövligt att ha med sig telefonen då. Nu är jag förberedd på intervjun och har allt klart.

Trevligt när man märker att mina annonseringar ger resultat. Den förra gav mig två nya veteraner och lika många uppdrag. Får jag lite fler denna gång så blir jag glad. Det är bara att hålla tummarna. Men jag har lite uppslag som jag ska syssla med i eftermiddag, som kan ge något för framtiden.

Julen närmar sig

Annonser

En del reklam och affärer är rent hysterisk, när det gäller julen. Det ska vara så märkvärdigt och det pratas ingenting om Jesu födelse. Lite änglar finns kanske med men sedan är det mest tomtar som gäller.
Så frågan är, vad firar vi egentligen ?
Jag tror inte på någon av dessa böcker som några präster satte ihop, i syfte att skaffa sig makt. Att godtyckligt ta texter och i princip klippa och klistra ihop dem till en bok, är ganska skickligt gjort. Allrahelst när de lyckades med sin föresats och blev den ledare den vill vara.

Jag ser denna helg som ett avslut på året som gått och de klappar man eventuellt byter med varandra, som ett tack för att den människan fanns där. Julklappar har blivit mindre viktiga ju äldre jag blivit.  Nuförtiden är det känslan man får när de få man har kvar i livet, som betyder mer.

Jag firar att vi fortfarande kan träffas och äta god julmat. Att tomtar och änglar är så fina och att alla mina nära är friska. Det räcker gott så, tycker jag. Med Elvis röst i högtalarna, sjungande julsånger blir det en fin julstämmning. Ljus som sprakar så mysigt och doft av pepparkakor. Det firar jag.