Vila och sömn

Annonser

Efter en dag med arbete har vi vilat i soffan vid tvn. I morgon har jag en intervju inboka med en ny veteran och sedan ska jag räkna på två offerter. Viktiga att få då det är vinter.

Då jag är lite krasslig tar det på krafterna att arbeta till sex varje kväll. Men förhoppningsvis kommer det att betala sig i längden. Jag har ju förmånen att få arbeta hemifrån och det uppväger mycket.
Jag är ändå väldigt lyckligt lottad.

Snorar och arbetar

Annonser

Jag undrar hur många som liksom jag har gått omkring och snorat i flera veckor. Tror att de flesta struntar i att vara hemma för lite snuva och sitter på sin arbetsplats trots att de egentligen borde vara hemma och isolerade från andra människor. Som ensamarbetande hemma kan jag fortsätta och måste det eftersom jag inte har råd med en vikarie. Men fördelen är att jag inte smittar någon. Fast de flesta har nog inte råd att stanna hemma då det precis varit jul och januari innebär att många räkningar trillar in. Därför florerar alla influensor och förkylningar just nu. Så länge man orkar vara upprätt arbetar man och försöker att inte föra smittan vidare, så mycket man kan.

Regeringen har tillsatt en fd domare från HD, för att sköta utbetalningarna av de ersättningar som ska ges till de som drabbats av narkolepsi. De tålde inte vaccinet för svininfluensan som gavs förra gången den drabbade Sverige. Onödigt lidande för de drabbade på grund av affärsintressen. Nu drar sig många för att vaccinera sig och det är förståeligt, men detta kan riskera livet på många människor. Läkarna säger att det nya vaccinet inte innehåller samma komponenter som det förra. Kan man tro på det eller är det bara som de säger? Man blir osäker, men jag ska inte ta något vaccin just nu i alla fall. Tror inte att man ska ha denna snuva när man tar det. Det kan ju vara en släng av influensan jag går omkring med, eftersom jag haft detta så länge. Tar jag en spruta så kan det förvärras och det vill jag inte.

Så jag sitter med hushållsrullen och snorar, vid min data och hoppas att det ska sluta någon gång.

Istid

Annonser

Vi har tur som bor i södra delen av Sverige. Den kyla de haft uppåt landet är inte att leka med. Sveg hade -30 inatt. Jag skulle inte gå ut och hämta tidningen i nattsärken då.
Inte vanligt att det är så kallt så långt söderut. Det brukar handla om Kiruna och orter i norrbotten, då man talar om så låga temperaturer.

Jag som hoppas på en tidig vår, känner mig lite nedtryckt i skoskaften just nu. Men jag lever på hoppet för än hinner det vända och vi har plusgrader igen.
Fast jag måste medge att det är skönt att slippa torka hundarnas tassar.