Utrikesministern på Jalta

Annonser

Även om solen lyser på Jalta är diskussionerna allvarliga och utvecklingen i Ukraina är av stor betydelse. Lite annat var det då Churtchill , Roosevelt och Stalin satt och delade upp Europa mellan sig efter andra världskriget.

Anders Borg och Bildt har skrivit en artikel i tyska tidningen Frankfurter allgemeine som har bidragit till en hel del uppseende. Om ni vill läsa den gå in på länken nedan och på högerkanten finns twitterinlägen där artikeln finns.

http://carlbildt.wordpress.com/2011/09/16/livadia-palatsets-diskussioner/

Semester 2011 Normandie

Annonser

Vi fick ställa klockan så att vi var därifrån klockan 08.00 ifall någon vakt skulle komma. Men det visade sig att vi var nästan de enda som flyttade oss den tiden. Frukost åt vi nere vid museet som låg en bit bort.

En skylt talade om var vi var någonstans och där gjorde vi oss klara för avfärd och rastade hundarna.

Syns kanske inte så bra men det står Centre Juno Beach på skylten. Några andra husbilar kom också dit och ställde sig en stund. Jag fick syn på en skylt som jag bara måste ta en bild på. Har aldrig sett någonting liknande förut.

Vissa hundraser är förbjudna att vistas på området vid stranden. Pitbull,Rottweiler,American Staffordshire Terrier,Staffordshire Bull Terrier,Boer Bull och Tosa Inu. Jag tycker skylten är märklig. Betydligt roligare var det att kika på det som fanns längre bort.

På dessa kuber fanns namnen på de engelsmän som stupade under invasionen. Efter en titt i museumet åkte vi till en ställplats som vi blivit tipsade om.

 

 

Regeringsförklaringen

Annonser

Reinfeldt presenterade regeringens regeringsförklaring igår vid riksdagens öppnande och betonade att man måste ta ansvar. Ekonomin är i gungning i hela Europa och rgeringen är bekymrad det hördes igår. Vissa journalister anser att han borde tagit upp fler frågor än just ekonomin men är det egentligen någon idè att göra det om man inte har koll på ekonomin? Att lova saker utan att kunna genomföra dem har varit en röd tråd i alliansens politik och det högakatar jag dem för. Vi har upplevt löften i många år och efter val och regeringsförklaringar har ingenting hänt och det inger inte förtroende.

Bodström räknar upp en radda saker han var med om att genomföra under sin tid som justitieminister, pprecis som att det var endast hans förtjänst att det skedde. Jag tycker att det är pompöst att klappa sig för bröstet när det är ett lagspel att sitta i regeringsposition. Han räknar också upp saker som han borde ha förändrat och då frågar man sig varför gjorde han inte det. Min känsla är att han bara halvhjärtat gjorde sitt jobb och inte riktigt brann för arbetet i regeringen. Tyvärr tror jag att många använder regerings/riksdagsjobb som en språngbräda till att få drömjobb efteråt. De som inte gör det märks och får kirtik av journalister och gör gärna det eftersom de brinner för sitt arbete. Det är sådana vi väljare vill ha i reksdagen inte finlirare som Bodström.

Jag tror också att Reinfeldt inte vill ge oppositionen något att hugga på just nu då man vill inrikta sig på ekonomin. Hade han tagit upp sjukförsäkringen eller pensionerna så hade debatten handlat om det istället. Att han flörtar med miljöpartiet är taktik och smart då de brutit sitt samarbete med socialdemokraterna. Det gäller att få med sig dem så regeringen kan få igenom sina frågor. Återstår att se om det lyckas i kommande debatter och riksdagsomröstningar.

Gucci-Helle blir ny statsminister

Annonser

En ny kvinnlig statsminister i Danmark ska försöka ena de två partierna på sin vänstra sida. Trots att socialdemokraterna förlorat valet kan de örja bilda regering och det tack vare Danmarks största parti Venstre. Låter det rörigt? Det är det och de tre partierna som ska samsas har olika åsikter om en hel del frågor. Radikale venstre som tidigare stött Rasmussens parti har bytt sida vid detta val. Men hur länge kommer detta att hålla?

De flesta politiskt sakunniga anser att om något år blir det nyval igen och det är kanske det danskarna vill. De gillar ju att deala och förhandla fram bättre villkor så detta är helt i deras anda. Socialdemokraterna har gjort sitt sämsta val någonsin och det ser lite konstigt ut att de jublar nu. Är de månde regeringskåta? Men visst är det nyttigt att det blir ett nytt styre efter 10 år med borgerlig regering. Synd att socialdemokraterna kunde sitta så länge i regeringsposition i Sverige, för hade det växlat lite oftare så hade det varit bättre för vårt land.

Nu har sossarna blivit så passiva och jag tror att de inte riktigt klarar av att sitta i opposition då de fortfarande ser sig som ett regeringsparti. Därför har de förlorat i de senaste valen. Med en annan partiledare än Juholt tror jag att partiet hade fått det lyft de verkligen behöver. En yngre hungrigare partiledare som hade orkat att förnya och föra in socialdemokraterna i framtiden. Tyvärr är inte Juholt den rätte att göra det.

Däremot tror jag att centern och miljöpartiet får ett riktigt lyft med dessa nya yngre partiledare/språkrör. En frisk fläkt med ork att förändra. Kanske får vi se ett nytt annorlunda samarbete i regering och riksdag i framtiden. Jag hoppas på det i allafall.