Om man lämnar ut ett land vad händer då?

Annonser

Julian Assange försöker med alla medel att slippa bli utlämnad till Sverige. Han struntar i att han är misstänkt för våldtäckt, utan det han är rädd för är att bli utlämnad till USA.
Dessa kvinnor han våldfört sig på, mår säkert inte bra idag.

Assange har läckt ut hemliga dokument från ett mäktigt land och nu vill han inte ta konsekvenserna för det.
Jag känner som så att ger man sig in i leken får man leken tåla.
Det gäller att tänka efter före. Att någon svensk kvinna skulle vara med i någon komplott tror inte jag på.

Visst tycker han att han är så viktig som avslöjar hemligheter, men det är kanske inte så smart. En dag får man stå till svars och att spela allan och våldföra sig på kvinnor är absolut inte smart.

Andra advent idag

Annonser

Tycker tiden går så fort fram till jul och är glad att vi skalat bort många måsten hos oss. De få julklappar som jag ska köpa, har kommit efter min beställning på internet. Nu ska de bara slås in. Jag köper en färdig skinka och det enda jag behöver göra är att griljera den. Pyntar gör jag inte speciellt mycket. Det blir endast lite tomtar och någon kula som ska sättas upp. Granen finns i lådan och är av plast. Den klär jag nästa helg tror jag. Brukar köra färgtema och ha lite roliga kulor. Hittade dessa på nätet som kan piffa upp granen.

Lite skoj att ha jorden i granen och annorlunda.

Oftast har man rött eller silver i granen, men blått är ju väldigt flott.

Om man älskar djur så rekommenderar jag att handla på Rusta som ha jättesöta djurkulor.

Tror barn skulle gilla en gran med dinosaurier på grenarna.

Visst är de söta. Funderar på att kanske ha just djur i år.

Har man rött tema så är en röd bil självskriven och har man inget tema alls så kan man ju ha vad som helst.

Den här grisen är väl för söt. Låt fantasin flöda och strunta i gran om du inte känner för det. I flera år hängde jag mina kulor i en stor palm. Det blev jättefint. Jag köper också doftljus som förhöjer stämningen, så granbarrslukt kan man få ändå.

Förmögenhetsskatt eller inte?

Annonser

När Juholt intervjuas i radio, säger han att någon slags förmögenhetsskatt vill han ha.
Men Padgrotsky som fått i uppdrag att utreda ekonomin, anser inte att det är någon framtidsskatt.

Man undrar vad de håller på med egentligen. Det verkar inte som att de för samma politik. Hela tiden kommer Juholt med något uttalande och strax efteråt säger någon från partiet en helt annan sak. Är det någon slags psykning av Juholt som pågår?

Jag känner på mig att man vill få honom att avgå självmant och på olika sätt få honom att förstå det. Men istället skadar man partiet mer och mer. Nu när de valt honom borde de backa upp honom. Hur som helst så blir man inte klok på vad de sysslar med.