Undrar om unibet har något

Annonser

Nu när Papandreou säger att han är. Villig att avgå igen. Kan man tjäna pengar på det måntro.
Detta drama börjar likna en tragedi. Eller kanske en komedi.

Man kan undra om det blir någon ordning på Greklands ekonomi.
De verkar agera som att det är en teaterpiäs.

Det går åt skogen.

Min facebook fungerar

Annonser

Var det bara ett tomt hot för att visa sin makt eller var skyddet så bra?
Men facebook fungerar som vanligt och anonymus har inte lyckats än i alla fall.

Förstår heller inte varför man ger sig på något som inte ger ekonomisk vinst eller kred för det man gör.
Istället blir flera miljoner männiiskor förbannade.

Ska superhackarna sänka facebook?

Annonser

Gruppen Anonymus har hotat att stänga ned facebook idag och nu undrar man om de ska lyckas. Klockan 14.00 ska attacken tydligen börja. De har lyckats ta sig in på andra servrar tidigare, men hur bra skydd har facebook? Jag tycker att det vore tråkigt om de lyckas då det är ett sätt att hålla kontakt med vänner som bor långt borta.

Om de lyckas så kommer servrarna att ligga nere under en lång tid och jag vill att ni som vill hålla kontakt med mig noterar mitt twitternamn: berrie69, så kan vi höras där. Om ni inte har något så öppna ett och ta kontakt med mig. Är det någon som har mycket bilder så var snabba och spara ner dem på hårddisken. Annars kan de försvinna för alltid.

Jag håller tummarna att de inet lyckas.

Reinfeldt i tv4 om det som sker just nu i EU

Annonser

Såg precis Reinfeldt i tv4 och summan av det han sade, var att denna ekonomiska kris som nu pågår är djupgående. Inget som kommer att vända bara för att Grekland genomför krispaketet och får ekonomiskt stöd. Det är ju fler länder som är i snarlika situationer och där stödåtgärder måste sättas in.

Vår statsminister visar stor oro för Europas ekonomiska situation, men har trots det en försiktig optimism. Ska Grekland få en koalitionsregering som kan genomföra allt i räddningspaketet. Det drama politikerna visat upp med tal om folkomröstning och oenighet inom det styrande partiet Pasok, bäddar ju inte för ett större förtroende. Nu lyckades Papandreou med knapp majoritet vinna förtroendeomröstningen, men har ett svårt arbete framför sig. Att kunna övertyga folk om att det måste bli lönesänkningar med 25%, är ju rena mardrömmen. Men det går inte att låna pengar för att betala de offentliga anställdas löner hur länge som helst.

Reinfeldt berättade att på 90-talet var både Sverige och Finland på väg mot liknande kriser, men lyckades ta sig ur detta. Från detta har man lärt sig hur man ska tackla ekonomin då lågkonjunktur står för dörren. Vilket man nog kan säga att de lyckats med. Visst har oppositionen kritiserat Borg för att vara för snål och att regeringen borde satsa mer pengar, på olika projekt. Vi ska vara glada för att han inte lyssnat på dem, för nu klarar Sverige sin ekonomi trots att Europa står i gungning.