En varning till alla hundägare

Annonser

 

OBS! JÄTTEVIKTIGT för Alla HUNDÄGARE jag HÖRBY (Säkert HELA Skåne) av Jag orkar integrerad berätta VAD SOM Hände (män de lyckades INTE) integrerad just nu. JAG ar fortfarande chockad. MEN Lamna integre era hundar Utan uppsikt ENS EN sekund, för någon Höll In Att stjäla min Älskade lilla goa hund Gösta Idag, Utanför tobaksaffären VID Nya ihop !!!!!!! JAG berattär Om händelsen senare, JAG mark integrerad bh, ar skakad och chockad, män maste skriva detta iaf, sa Att INGEN mer here behöver uppleva något sånt HAR. Kramar till Alla hundägare Från mej och Aven en hund SOM integrerad lämnar mej ENS med blicken en sekund! VAR EXTRA RADD OM DIN GULDKLIMP! TANK OM DET Vårsta Hande Dej!

 

Socialdemokraterna bara tappar och tappar

Annonser

Tio procent har socialdemokraterna tappat unedr den senaste veckan och det är väl ungefär vad analytikerna trodde. Juholt åker runt i landet och försöker återfå förtroendet bland väljarna. Han har en brant uppförsbacke att försöka komma uppför. Frågan är om han klarar det. Socialdemokraterna har inte haft så dåliga siffror sedan 1967 och nu kan han själv se hur mycket skada hans förhavanden gjort. Men allt kan inet skyllas på honom utan resten av partistyrelsen har hjälpt till att rasera.

Juholt har varit trött under sin resa förra veckan och frågan är om han verkligen är av så hårt virke som han vill påskina. Ingen orkar med hur mycket som helst och när man får kritik för allt man gör eller har gjort, är det svårt att hitta sin balans. Kritiken är befogad och han har bemött den rätt dåligt tidigare. Att vara oerfaren och styv i korken utan back up straffar sig. Att socialdemokraterna inte kan hålla sams och är splittrade kan vara det största problemet han har.

Sedan måste vi också fråga oss om vi verkligen kan se Juholt som statsminister. Jag har mycket svårt att göra det och många med mig.

Pensionärer som inte lever som pensionärer

Annonser

En stor del av den svenska befolkningen blir pensionärer, nu då 40-talisterna drar sig tillbaka från arbetslivet.
Men de har pengar och tänker inte tillbringa sina dagar med att sitta hemma. Nej, fortsätter att inreda hemma, greja i trädgården och resa.
Begreppet pensionär har fått en ny dimension och nu njuter de av friheten i att slippa gå till ett jobb.
De kan göra precis vad de vill och när de vill.

Det som vi ser som pensionärer idag, håller på att försvinna.
Det är ingen dragspelsmusik som gäller här, utan med Rolling Stones i ipaden far de mot varmare länder. Kanske tillbringar de vintern söderut och kommer tillbaka när värmen återvänder tilll Sverige.

Nu är det inne att vara pensionär.