Älskar du mig efter alla år?

Annonser

Vad ser du framför dig efter 10 år? Älskar du den människan lika mycket nu eller kanske mer?
Frågan känns berättigad och alla borde vi oss tänka efter.
Lite uppstyltad meningsuppbyggnad, men ganska klar.

Jag kan säga att jag älskar mer än då. Alltså är kärleken starkare.
Hade den inte varit det så var jag inte här.

Vänsterpartiet rustar

Annonser

Jonas Sjöstedt laddar för stor kampanj. Han ser hur socialdemokraterna förlorar sympatisörer och hur vänsterpartiet vinner på det. Många i vänsterfalangen går över till andra partier och en del får tydligen vänsterpartiet. Juholt har ett flerfrontskrig att ta tag i, inte bara inom sitt eget parti utan även från de partier som tidigare stöttat socialdemokraterna. Både sd och v ökar och det är oroväckande tycker jag. Två ytterligheter som får mer inflytande i Sverige.

Om inte Juholt skärper sig så kommer det att gå riktigt illa. Men han klantade sig i senaste riksdagsdebatten och detta får inte ske, om han ska få ordning på partiet så måste han ha bättre koll på de uppgifter han öser ur sig. Sjöstedt som är en stark kandidat till partiledarposten i vänsterpartiet kan bli en riktig mardröm för Juholt. Han ser att nu finns det en möjlighet att ta väljare och den missar han inte. Samtidigt har miljöpartiet lämnat sossarna och gör istället upp med alliansen. Det ser väldigt mörkt ut för socialdemokraterna just nu.

Lustig fråga

Annonser

Tycker att Khadaffis son frågar riktigt dumt. Det är inte brukligt att man får veta vilken dom man ska få, innan rättegången ens har inletts.
Tänk, hur det skulle sett ut. Man kunde mejla till en domare och fråga, hur mycket får jag för t ex ett rån?
När man då vet vad som gäller kan man välja om man kanske ska inkludera något annat också när man ändå ska göra det.

Saif al-Islam som sonen heter, har bara en annan möjlighet och det är att bli skjuten.
Tror säkert att det är ett pris satt på hans huvud.
Förr eller senare får de tag i honom. Att leva i rädlsa för att vilken dag som helst bli infångad, är inte ett liv.
Så även om han frågar så får han inget svar på vad som händer med honom.

Han är anklagad för folkmord och bör dömas för det. Dags att stå till svars för det han gjort.